Антиіммігрантська партія “Альтернатива для Німеччини” могла би набрати близько 16% голосів на федеральних виборах, якби вони відбувалися зараз. Згідно з останніми опитуваннями, партія наразі користується найбільшою підтримкою за весь час свого існування.
“АдН” здобула перемогу на двох регіональних виборах минулого місяця. Тож отримає місця в 10-ти місцевих асамблеях з 16-ти, на хвилі негативної реакції на політику канцлера Анґели Меркель щодо біженців та – прибуття близько мільйона мігрантів до Німеччини торік.
Наша журналіст Валері Забріскі поспілкувалася з лідером партії “Альтернатива для Німеччини” Фрауке Петрі:
“Одна з причин зростання популярності Вашої партії – Ви не боїтеся казати певні речі, що на думці в інших людей, або про які не говорять інші політики. Чи є небезпека у цьому?”
Фрауке Петрі:
“Якщо ми все ще віримо в рішення, що є результатом відкритої дискусії, тоді ми повинні вірити, що обговорення повинно вирішувати проблеми, а не прикривати їх. І ми, німці, є успішними у приховуванні проблем, прагнучи консенсусу, домагаючись згоди, перш ніж навіть детально розглянути їх. І, на мою думку, саме тому багато громадян не вірять звичним партіям та політикам. Вони вважають, що, по-перше, політики не сприймають їх серйозно. По-друге, люди відчувають себе обдуреними тими ж політиками, бо ті не кажуть правду.”
Валері Забріскі:
“Щодо Європи, то Ваша партія відреагувала критикою щодо зони євро та механізмів фінансової допомоги. Ви проти ЄС?”
Фрауке Петрі:
“Ми вважаємо, що в 60-ті, 70-ті та навіть на початку 80-х років Європа була сильнішою, ніж зараз. Проект спільної валюти та спроби запровадити європейську конституцію продемонстрували, що переважна більшість європейських країн не готові втрачати свій суверенітет. І це, на мою думку, цілком нормально. Не думаю, що ми допоможемо Європі залишитись сильною на світовій арені, якщо намагатимемося усе зрівняти, як в соціалізмі. Соціалістичний проект в Східній Європі провалився наприкінці 80-х. Зараз ми намагаємося скопіювати те саме в Європі. Але це не спрацює.”
Валері Забріскі:
“Давайте зараз переведемо розмову на інше, скажімо, північноафриканців, їхню релігію, їхнє ставлення до жінок. Ви не боїтеся, що зробите з них цапа-відбувайла?
Фрауке Петрі:
“Іслам, основи цієї релігії не сумісні з демократіями. Про це каже не лише “Альтернатива для Німеччини”. Після того, як ми започаткували цю дискусію, чимало політиків відзначили те саме. Проте вони ігнорували цю проблему роками. Тож наше завдання в Німеччині – щоб ця проблема стала очевидною, та отримала вирішення. Ми цілком погоджуємося із сучасними мусульманами, яким подобається жити в Німеччині, які відчувають себе німцями та хочуть тут залишитися. Більшість з них адаптувалися до наших традицій. Проте ті, хто не бажає цього робити, повинні повернутися жити деінде, але не в Європі, не в Німеччині. Така наша думка.”
Більше про сплеск правого популізму в Німеччині та Австрії дивіться в програмі “Інсайдери” на Євроньюз.